Jak walczyć z wilgocią w łazience?

Jak walczyć z wilgocią w łazience?

Domowa toaleta to miejsce szczególnie narażone na powstawanie grzybów i uciążliwych pleśni. Wszystko oczywiście za sprawą wilgoci. Podczas kąpieli w gorącej wodzie do powietrza dostaje się aż 1,5 litra pary wodnej! Łazienkę trzeba zatem regularnie wietrzyć. Co jeszcze możemy zrobić, aby uchronić to miejsce przed wilgocią?

Hydroizolacja

Aby uniknąć wilgoci w łazience, warto już na etapie budowy lub remontu domu uwzględnić zakup odpowiednich środków zabezpieczających. Woda co prawda nie przedostanie się do tynku przez płytki, ale poprzez łączące je fugi już tak. Glazura do łazienki powinna być zatem odpowiednio zabezpieczona. Zabieg tego typu powszechnie nazywany jest hydroizolacją. Polega na zastosowaniu specjalnych środków jeszcze przed montażem płytek, aby dobrze uszczelnić podłoże, a tym samym stworzyć warunki uniemożliwiające rozwój grzybów i pleśni pod glazurą. Co ważne, hydroizolacja zabezpiecza też płytki przed odklejaniem się od ściany.

Ocieplenie budynku

Być może to banalne, ale nie wszyscy ludzie pamiętają, że za poziom wilgoci w łazience odpowiedzialny jest także stan ocieplenia całego budynku. Ocieplanie domu czy mieszkania powinno zostać wykonane z zachowaniem całkowitej ciągłości izolacji. Szczelne docieplenie pozwoli na pełną ochronę przed wilgocią pochodzącą z zewnątrz. W tym celu najlepiej zdecydować się na izolacje natryskowe, które są gwarancją szczelnego i trwałego ocieplenia ścian budynku. Zadbać trzeba również o odpowiednią wentylację, dzięki czemu wilgoć przestanie gromadzić się w pomieszczeniach domu, także w łazience.

Drzwi umożliwiające przewiew

Tak jak już wspomnieliśmy na początku naszego poradnika, łazienka to wyjątkowe pomieszczenie, które powinno być regularnie wietrzone. Jeśli chcesz mieć pewność, że prawidłowo zabezpieczasz się przed wilgocią, wybierz odpowiednie drzwi wewnętrzne do łazienki. Na rynku dostępne są modele, które posiadają specjalne otwory, najczęściej umiejscowione na samym dole. Dziurki pozwalają szybciej ulotnić się nagromadzonej parze wodnej nawet wtedy, gdy drzwi są szczelnie zamknięte. Takie rozwiązanie jest doskonałą profilaktyką w walce z uciążliwymi grzybami i pleśniami na ścianach.

Wilgoć w toalecie to temat, którego zdecydowanie nie warto ignorować. Wilgoć sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni, których pozbycie się nie jest łatwym zadaniem i bardzo często wymaga remontu praktycznie całego pomieszczenia. Lepiej zapobiegać, niż leczyć, dlatego pomyśl o odpowiednim zabezpieczeniu łazienki już dziś!