Samodzielny montaż płyt gipsowych - praktyczne porady

Samodzielny montaż płyt gipsowych - praktyczne porady

Osiągnięcie idealnie gładkich ścian oraz równych kątów poprzez tynkowanie nie jest proste. Szczególnie jeśli nie ma się w tym żadnego doświadczenia, a chce się jedynie samodzielnie wykończyć dom, mieszkanie czy pojedyncze pomieszczenie. Stąd zrozumiałym jest wybór płyt gipsowo-kartonowych. W tym artykule przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie montowania ich na profilach.

Przygotuj się, czyli o materiałach

Do montażu płyt na ścianach, oprócz samych płyt i profili aluminiowych będziesz potrzebować oczywiście odpowiednich wkrętów. Do spoinowania i szpachlowania niezbędne będą masa szpachlowa oraz taśma fizelinowa, papierowa bądź z włókna szklanego (znana powszechniej jako siatka do płyt gk). Przydatna może być także taśma do narożników. Montując płyty, możesz uwzględnić także w stelażu izolację akustyczną lub termiczną, to jednak temat na osobny artykuł.

Grubość profili zależy od wymaganego odsadzenia regipsów od ściany (ta może być warunkowana koniecznością ukrycia przebiegających przez pomieszczenie instalacji). Jeśli montujesz płyty w łazience, konieczne może być wykonanie dodatkowej zabudowy. Wówczas, niezbędny będzie także dedykowany do płyt gk kątownik aluminiowy. Większość tych materiałów i elementów montażowych kupisz o wiele korzystniej w hurtowniach lub sklepach internetowych.

Niezbędnik - narzędzia i akcesoria montażowe

Narzędzia niezbędne w montażu płyt gk to przede wszystkim porządna wkrętarka akumulatorowa. Nie obejdzie się też bez poziomicy budowlanej, kątownika, ołówka, taśmy mierniczej i solidnego nożyka tapicerskiego z odłamywanymi ostrzami. Nie zapomnij także o narzędziach do spoinowania. Szpachelki, packi, wiaderka budowlane, drobny papier ścierny oraz mieszadło to w tej kwestii podstawa. Przed szpachlowaniem płyty warto też zagruntować, a w trakcie końcowego szlifowania, zadbać o dobrej jakości maseczkę przeciwpyłową. Jeśli nie posiadasz jeszcze czegoś z tego repertuaru, to najwyższy czas zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. Białystok, podobnie jak każde duże miasto, ma liczne markety budowlane, w których kupisz wszystko przy jednej wizycie. Właściwe narzędzia to podstawa.

Mierzenie, cięcie, montaż i szpachlowanie - wskazówki

Płyty mocujemy zawsze, zaczynając od dołu ściany. Zgodnie ze sztuką, wkręty powinny być rozmieszczone w odległościach około 30 cm. Zanim zaczniesz jednak montaż, zastanów się nad ostatecznym rozmieszczeniem mebli, oświetlenia oraz kaloryferów. Tam, gdzie będzie znajdował się grzejnik lub inny, ciężki element wiszący, wzmocnij odpowiednio stelaż. Możesz to zrobić choćby drewnianą łatą. Pomiędzy płytami, szczególnie w narożnikach, przy podłodze i suficie, pozostaw też przerwy dylatacyjne. Przed przystąpieniem do szpachlowania zabezpiecz również podłogę folią ochronną. Do jej mocowania warto wykorzystać porządne taśmy malarskie. Podobnie jak taśmy uniwersalne lub taśmy pakowe Tesa, najkorzystniej kupisz je w większych ilościach w sklepie internetowym oficjalnego dystrybutora lub producenta. Szczególnie polecamy tutaj zakup sprawdzonych produktów, dzięki nim folia nie będzie się odrywać i zabezpieczy jednocześnie pomieszczenie przed pyłem ze szlifowania.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o domowych remontach, szukasz porad bądź inspiracji, sprawdź inne artykuły na naszym portalu!