Nowoczesne zagospodarowanie przestrzeni wokół biurowców (i nie tylko)
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak istotne jest prawidłowe zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków. Szczególnie wokół takich jak biurowce, które są odwiedzane codziennie przez setki i tysiące osób. Bez odpowiedniego planowania i technologii ich funkcjonowanie byłoby znacznie utrudnione.
Zautomatyzowana kontrola wstępu
Z przyczyn oczywistych większość budynków będących siedzibami lub biurami przedsiębiorstw nie jest ogólnodostępna. W dużych obiektach kontrola tego, kto ma do nich dostęp, nie jest jednak prosta i często wymaga zatrudniania wielu osób lub dodatkowej ochrony. Ze względu na oszczędność, coraz popularniejsze stają się więc zautomatyzowane szlabany, wyposażone w czytniki kart dla pracowników lub bileterki. W wielu miejscach zastępują one całkowicie kontrolę w postaci ochroniarza. W mniejszych obiektach często stosuje się też wyposażony w dodatkowy zamek zabezpieczający, półautomatyczny szlaban ręczny. Pozwala on trwale zabezpieczyć obiekt przed wjazdem (np. na noc). Jest też przy tym po prostu praktyczny i wygodny w obsłudze.
Zarządzanie prywatnym parkingiem
W kwestii zarządzania parkingiem sam szlaban i odpowiednie oznakowanie przestrzeni to często zbyt mało. Szczególnie w centrach dużych miast, gdzie miejsca parkingowe są na wagę złota. To dlatego, wiele jednostek zarządzających budynkami decyduje się na zaimplementowanie systemu zarządzania parkingiem. Mogą się składać na niego nie tylko wspomniane już szlabany z bileterkami lub czytnikami, ale także prywatne parkomaty. Tak, istnieją przedsiębiorstwa gotowe wykonać na zamówienie indywidualny parkomat czy biletomat. Takie prywatne strefy płatnego parkowania stają się coraz popularniejsze. Indywidualne urządzenia parkingowe można najczęściej spotkać w galeriach handlowych.
Innowacyjne dodatki wokół budynku
Rozwiązania takie jak ławka fotowoltaiczna można już spotkać w wielu miejscach. Zarówno w parkach czy na przystankach autobusowych, jak i właśnie w okolicach nowoczesnych biurowców. Takie nowoczesne elementy małej architektury miejskiej nieustannie zyskują na popularności. Nic w tym dziwnego, są bowiem nie tylko praktyczne, ale i estetyczne. Prezentują się bardzo nowocześnie, posiadają wbudowany punkt dostępowy Wi-Fi, pozwalają podładować telefon lub inne urządzenie, mogą też posiadać oświetlenie ledowe. Podobnym, choć jeszcze nie tak popularnym rozwiązaniem są carporty, czyli wyposażone w panele fotowoltaiczne i zasilane nimi ładowarki dla samochodów elektrycznych wiaty.
Jeśli mieszkasz w mieście, to z pewnością codziennie mijasz dziesiątki rozwiązań pomagających w zarządzaniu przestrzenią. Warto czasem się im przyjrzeć, za wieloma z nich stoi ciekawa technologia.