Malowanie proszkowe – kiedy zda egzamin? Plusy i minusy tej metody malowania

Malowanie proszkowe – kiedy zda egzamin? Plusy i minusy tej metody malowania

Malowanie proszkowe pod wieloma względami nie ma sobie równych wśród technik malowania – przy jego użyciu uzyskamy twardą jak kamień powłokę metalową, która doskonale metal przed utlenianiem, nie płowieje i nie traci swoich właściwości pod wpływem promieniowania słonecznego. Przy niektórych zastosowaniach malowanie proszkowe nie zda jednak egzaminu. Dlatego dziś postanowiliśmy opowiedzieć nieco więcej o malowaniu proszkowym – jakie są wady i zalety tej metody malowania? Zapraszamy do lektury!

Na czym polega malowanie proszkowe?

Malowanie proszkowe polega na nanoszeniu sproszkowanej substancji na powierzchnię metalową oraz późniejszym doprowadzaniu jej pod wpływem wysokiej temperatury do zmiany stanu w ciekły. Pod taką postacią substancja równomiernie rozprowadza się po całym przedmiocie, dochodzi nawet do trudno dostępnych szczelin, a później, po ostygnięciu tworzy bardzo twardą i doskonale przylegającą do metalu powłokę. Farby proszkowe, to sproszkowane substancje składające się z polimerów, barwników oraz dodatków mających wpływ na właściwości zaschniętej warstwy farby (na przykład chronią ją przed zarysowaniem). Farby proszkowe nanosimy specjalnym narzędziem – pistoletem do farb proszkowych. Pistolet ten używany jest nie tylko do aplikacji farby, lecz również elektryzowania proszku – który później, w trakcie aplikacji jest przyciągany przez metal niczym magnes.

Wady malowania proszkowego?

Malowanie proszkowe nadaje się wyłącznie do malowania metalu, ze względu na specyficzny proces nanoszenia farby. Kolejna sprawa jest taka, że ze względu na wspomniany proces, malowania proszkowego raczej nie przeprowadzimy w domu. Realizacją proszkowego malowania dysponują zakłady, które na swoim wyposażeniu posiadają wspomniany pistolet oraz piec do malowania proszkowego. Dlatego za minus tej metody malowania możemy uznać to, że raczej nie przeprowadzimy go na własną rękę w domowym warsztacie czy ogródku.

Zalety malowania proszkowego

Zaletą malowania proszkowego jest uzyskana powłoka a konkretniej jej właściwości. Farby proszkowe nie reagują z solą drogową ani chemikaliami stosowanymi w środkach do czyszczenia i konserwacji stali. Oznacza to, że taka technika doskonale nadaje się do malowania ogrodzeń czy elementów samochodowych – ani sól, ani detergenty nie sprawią, że powłoka zacznie tracić kolor bądź swoje właściwości. Kolejną zaletą jest twardość uzyskanej powłoki – jeżeli pomalujemy proszkowo grill lub felgi samochodowe, to po kilku dniach nie zaobserwujemy na nich odprysków farby powstałych ze względu na żwir, kurz czy inne drobiny unoszące się w trakcie jazdy. Niewątpliwą zaletą farb proszkowych jest również to, że doskonale chronią one pokrytą powierzchnię metalową przed utlenianiem. Brak ubytków i odprysków to brak utleniania, a brak utleniania to brak rdzy – czyli coś, na czym zależy chyba każdemu majsterkowiczowi i nie tylko.