Jak zabezpieczyć warsztat przed awaryjnymi sytuacjami?

Jak zabezpieczyć warsztat przed awaryjnymi sytuacjami?

Prowadzenie swojego warsztatu to ciężki kawałek chleba. Trzeba dysponować nie tylko umiejętnościami wyróżniającymi się na tle konkurencji, ale również umieć obsługiwać klientów. Czasami jednak sytuacja może wymknąć się spod kontroli, gdy na podłogę wyleje się olej – wtedy cała działalność warsztatu musi zostać wstrzymana.

Farby epoksydowe chroniące powierzchnie warsztatu

Farby epoksydowe najczęściej stosowane są na elementach metalowych, drewnianych, a nawet powierzchniach. Farba tego typu zabezpiecza przed powstaniem plam czy korozji. Epoksydowe farby to farby żywiczne. Bazują one na syntetycznych żywicach zawierających jeden lub dwa składniki. Żywica epoksydowa zostaje technologicznie utwardzona, dzięki czemu nie rozpuszcza się i nie topi. Epoksydowe farby ze względu na swój skład są naprawdę trwałe. Mogą być one z powodzeniem wykorzystywane w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz warsztatach, gdzie często dochodzi do wylania się różnych tłustych i żrących cieczy.

Osuszanie pomieszczeń

Jeżeli w Twoim warsztacie nie ma systemu ogrzewania i często wkrada się wilgoć, warto zainwestować w osuszacze powietrza. Urządzenia te powodują osuszanie budynków oraz konkretnych pomieszczeń. Korzystanie z takiego urządzenia wpłynie pozytywnie na zdrowie i samopoczucie pracowników warsztatu. Osuszacze budowlane charakteryzują się doskonałą wydajnością. Do warsztatów polecane są w szczególności osuszacze kondensacyjne, które do złudzenia przypominają kondensator. Urządzenia tego typu świetnie radzą sobie z pomieszczeniami, w których występuje wysoki poziom wilgotności. Główną zaletą takich urządzeń jest ochrona przed rozwinięciem się szkodliwych pleśni, grzybów i chorobotwórczych bakterii. Zanim zakupimy takie urządzenie, trzeba mieć na uwadze, że zużywa ono dużo prądu, a także głośno pracuje. Jednak na rynku można spotkać osuszacze, które nie generują swoją pracą wiele decybeli, lecz mają mniejszą moc.

Odpowiedni sprzęt dla Twojego personelu

Najczęściej warsztaty wykonują usługi spawalnicze. Spawacz jest osobą szczególnie narażoną na zagrożenie zdrowia. Z tego względu ogromne znaczenie mają ubrania spawalnicze, wchodzące w skład środków ochrony indywidualnej. Ubranie tego typu jest niezbędne z uwagi na ryzyko poparzenia się elementami spawanymi, płomieniem palnika czy odpryskami. Oprócz ubrania spawalniczego spawacz do swojej pracy zakłada również nauszniki ochronne (gdy pracuje w ogromnym hałasie), gogle spawalnicze lub przyłbice. Wszystkie elementy są wykonane z materiałów trudnopalnych, aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo spawaczowi.