Jak urządzić pokój dla kilkulatka?

Jak urządzić pokój dla kilkulatka?

Urządzanie pokoju dla niemowlaka jest o tyle proste, że dziecko nie wtrąca się do poszczególnych elementów wystroju, a  rodzice mają w tym przypadku wolną rękę. Sytuacja zmienia się raz z dorastaniem pociechy, gdy wyraża już ona własne opinie w kwestiach związanych z wyposażeniem pokoju. Jak urządzić przestrzeń dla kilkulatka?

Odpowiednie tapety i wykładziny

Podstawą w pokoju dziecięcym jest odpowiednia kolorystyka ścian, wzorzyste tapety i ciekawe wykładziny. Czy można bowiem wyobrazić sobie przestrzeń dla kilkulatka, która zaaranżowana została w minimalistycznym, surowym stylu? Pokój dla dziecka powinien być przede wszystkim przytulny i ciepły, a wszelkie elementy dekoracyjne i wykończeniowe warto dostosować do zainteresowań i pasji naszej pociechy. Ciekawym rozwiązaniem jest np. dywan lub wykładzina do przedszkola, na której nadrukowane są drogi, parki, lasy i rzeki. Chłopiec może wówczas wykorzystać podłogę jako doskonałą przestrzeń do zabawy różnego rodzaju samochodzikami.

Bezpieczne elementy konstrukcyjne

Urządzanie pokoju dla kilkulatka to nie tylko elementy dekoracyjne i aspekt wizualny, ale również istotne kwestie związane z bezpieczeństwem malucha. Z tego powodu wszelkie materiały wykończeniowe powinny być wykonane z solidnych materiałów, które jednocześnie nie stworzą ryzyka wypadku dziecka. Zrezygnuj zatem z konstrukcji, które mogą się kruszyć i łamać, a postaw na wytrzymałe rozwiązania, jak np. trwały parapet, na stałe przymocowane listwy przypodłogowe, drewniany karnisz czy funkcjonalna i lekka rura aluminiowa.

Zieleń i kwiaty

Ostatnim elementem, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę podczas urządzania pokoju dla kilkuletniego chłopca, jest obecność kwiatów i innych roślin. Zieleń działa bowiem uspokajająco i kojąco na nasz układ nerwowy, co w przypadku wybuchowych dzieci bywa niezwykle ważne. Co więcej, dzięki temu dziecko może od najmłodszych lat uczyć się prawidłowego dbania o roślinność. Taka umiejętność i świadomość z pewnością przyda mu się w dorosłym życiu. Aby mieć pewność, że doniczki nie zostaną zbyt szybko stłuczone lub zniszczone, postaw na wysokiej jakości donice betonowe, które są zabezpieczone przed uszkodzeniami mechanicznymi. Dobrym rozwiązaniem są także naczynia wykonane z plastiku lub innego tworzywa sztucznego.

Warto pamiętać, że aranżowanie przestrzeni dla kilkulatka powinno odbywać się z uwzględnieniem jego potrzeb oraz indywidualnych preferencji. Tylko wtedy dziecko będzie czuło się w swoim pokoju swobodnie, bezpiecznie i komfortowo.