Elewacja z kamienia naturalnego

Elewacja z kamienia naturalnego

Elewacja jest wizytówką każdego budynku. To często na podstawie jej wyglądu, przechodnie oceniają styl wykończenia całego domu. Warto więc poświęcić chwilę czasu na wybór odpowiedniego materiału wykończeniowego, który pokryje elewacje. Jeśli jesteś na etapie jego poszukiwania, to powinien zainteresować Cię kamień naturalny. Sprawdź, dlaczego jest to interesujące rozwiązanie.

Kamień elewacyjny naturalny

Naturalny kamień jest od lat uważany za jeden z najlepszych materiałów na elewację budynku. przemawiają do nim przede wszystkim właściwości wytrzymałościowe – kamień jest niesamowicie twardy,  odporny na uszkodzenia i świetnie radzi sobie z każdymi warunkami pogodowymi. Nie dziwi więc fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zakup kamienia elewacyjnego.

Wybór tego rozwiązania daje wiele możliwości aranżacyjnych. Kamień elewacyjny naturalny wytwarzany jest z wielu rodzajów skał. Są to między innymi:

  • granit
  • kwarcyt
  • gnejs
  • bazalt
  • łupek

Daje to właścicielom mieszkań i domów dużą swobodę przy wyborze koloru oraz faktury elewacji.  Co ważne, będzie ona jedyna w swoim rodzaju.  Nie znajdziesz nigdzie na świecie drugiej takiej samej.

Zalety kamienia na elewacji

Listę zalet kamienia na elewacji jest bardzo długa. Przede wszystkim są to  niesamowite właściwości.  Kamień  jest materiałem bardzo twardym, dzięki czemu doskonale radzi sobie z uszkodzeniami mechanicznymi.  Dodatkowo taka elewacja dobrze radzi sobie ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Nie ma więc  obaw o kondycję elewacji, nawet w przypadku niekorzystnych warunków pogodowych.  Kamień dobrze radzi sobie z mrozem, opadami deszczu i wysokimi temperaturami.

Kamień elewacyjny naturalny jest znacznie mniej podatne na działanie wilgoci niż na przykład beton. Dzięki temu, taka elewacja jest w stanie przetrwać znacznie dłużej niż elewacja betonowa.

Za kamienną elewacją przemawia również jej cena, która jest stosunkowo niska. Oznacza to, że można sobie na nią pozwolić, nawet bez  wielkiego budżetu.

Jak dobrać kamień na elewację?

Nie powinno to być znanym trudnym. Kamień elewacyjny naturalny dostępny jest w wielu odcieniach, kolorach i fakturach, dzięki czemu każdy jest w stanie wybrać idealne rozwiązanie dla swojego domu. Warto przy tym uwzględnić z tym w jakim jest sam dom. Elewacja powinna stanowić jedynie piękny dodatek, a nie być głównym elementem aranżacji. Jedną z zasad, którą warto się kierować jest minimalizm. Warto ograniczyć się do maksymalnie dwóch odcieni, tak by wszystkie elementy do siebie pasowały.