Czym wyróżnia się architektura miejska?

Czym wyróżnia się architektura miejska?

Wtapiając swój wzrok w okno tramwaju, autobusu, czy też taksówki bardzo często z zainteresowaniem podziwiamy nie tylko najważniejsze zabytki miejskie, ale również przedmioty codziennego użytku, na które w wielkomiejskim zgiełku nawet nie zwrócilibyśmy uwagi. Wszystkie te małe detale mogą w dużej mierze decydować o tym, jak przez mieszkańców i turystów odbierana jest architektura miasta.

Komunikacja miejska ponad samochodami

Od kilkunastu lat notujemy rokroczny wzrost liczby aut na polskich drogach. Taki stan rzeczy jest fatalny nie tylko dla środowiska, ale także dla funkcjonowania w centrum miasta. Rzeczywistość za kółkiem największych metropolii kojarzyć się może z ogromnymi korkami i stojącymi samochodami. Samorządy miejskie wprowadzają różne metody zapobiegawcze. Przede wszystkim stawiane są szlabany, które zapewniają pewnego rodzaju porządek na drogach. Warto również zwrócić uwagę na ogromny wzrost inwestycji w szeroko rozumianą komunikację miejską. Bus pasy, z których mogą korzystać także taksówki oraz coraz bardziej rozwijające się sieci tramwajowe z pewnością dają mieszkańcom znacznie większy komfort.

Odpowiednie materiały

Biorąc pod uwagę narażenie na bardzo dużą liczbę czynników zewnętrznych, projektowanie krajobrazu miejskiego nie może być robione na podstawie najtańszego produktu, aby nie trzeba było po kilkunastu miesiącach dokonywać kolejnych poprawek. Dlatego też użycie materiałów najwyższej jakości to konieczność, jeżeli przez wiele lat chcemy cieszyć się pięknem w centrach metropolii. Potrzebujemy takiego tworzywa, które będzie odporne na wszystkie zjawiska atmosferyczne, ponieważ pogoda w Polsce zmienia się jak w kalejdoskopie nie tylko latem, ale również w czasie innych pór roku. Takie materiały jak granit płomieniowany, który dodatkowo wykazuje się bardzo wysoką odpornością na korozję, z całą pewnością powinny zostać wykorzystywane przy okazji zagospodarowania przestrzeni miejskich.

Funkcjonalność i wygląd w jednym

Oczywiście wiele projektów nie ma prawa bytu, ponieważ oprócz właściwego krajobrazu miejskiego niezbędne jest zadbanie o podstawowe potrzeby zarówno mieszkańców, jak również przedsiębiorców posiadających tam swoje lokale. Na szczęście, przy odpowiednio wykorzystanym zagospodarowaniu przestrzeni, nawet takie przedmioty jak rura aluminiowa, czy też panele fotowoltaiczne mogą zostać odpowiednio wprowadzone w architekturę miejską i w żaden sposób nie kolidować z odpowiednim wyglądem tej przestrzeni.