Brama uchylna czy segmentowa? Jaką wybrać?

Brama uchylna czy segmentowa? Jaką wybrać?

Prywatny garaż z solidną bramą to świetne udogodnienie dla każdego właściciela samochodu. W tym artykule skupimy się na drugim elemencie. Solidna i tym samym zapewniająca bezpieczeństwo brama musi być odpowiednio skonstruowana. Szeroki wybór jednak bram utrudnia ostateczną decyzję. Najczęściej nabywcy decydują się na bramę uchylną lub segmentową. Która jest lepsza?

Brama uchylna – charakterystyka

Brama uchylna cechuje się szczególną konstrukcją. Jest ona otwierana zazwyczaj manualnie za pomocą ruchu uchylnego w stronę górnej części, gdzie jest częściowo schowana. Wiele osób utożsamia taką bramę z koniecznością ręcznego otwierania, lecz na rynku można już zakupić bramy tego typu, które otwierają się automatycznie. Brama uchylna to propozycja dla właścicieli, którzy dysponują większą przestrzenią zarówno w środku garażu, jak i na zewnątrz. Oprócz tego jest potrzebne także miejsce pod sufitem, ponieważ w momencie całkowitego otwierania brama właśnie tam się chowa. Wybierając bramę uchylną, należy precyzyjnie wymierzyć szerokość i wysokość otworu w garażu.

Brama segmentowa – charakterystyka

Rynek bram garażowych z każdym rokiem się powiększa. Szeroki wybór automatycznych bram sprawia, że niestety coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnych bram uchylnych. Brama segmentowa to świetna propozycja dla osób, ceniących sobie innowacyjną i kompaktową technologię. Jak sama nazwa wskazuje, brama składa się z kilku segmentów, które tworzą całość. Brama tego typu wykorzystuje elementy tj. rura aluminiowa, prowadnica i rolka. Kompaktowe rozmiary wynikają z doskonałej współpracy wszystkich elementów. W praktyce brama chowa się w suficie, idąc równo po prowadnicy. Tym samym brama nie zajmuje wiele miejsca.

Jaką bramę wybrać?

Tak naprawdę nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. Zarówno brama uchylna i segmentowa ma swoje wady i zalety. Dlatego wybór bramy do swojego domu powinien być uzależniony od indywidualnych preferencji. Dla jednych najważniejsze będą wymiary bramy, a dla drugich automatyczna obsługa bez względu na rodzaj konstrukcji. Jednak przy ostatecznym wyborze, warto kierować się popularnymi opiniami, że bramy segmentowe są bardziej funkcjonalne. Takie opinie wynikają przede wszystkim z tego, że zajmują one mało miejsca i świetnie pełnią swoją funkcję zarówno na długich, jak i krótkich podjazdach. W przypadku bramy uchylnej niestety trzeba wziąć poprawkę na to, że brama pochyla się do przodu i wykracza poza próg samego garażu. Przy wyborze przede wszystkim warto kierować się dostępną przestrzenią, jaką dysponujemy w garażu oraz na zewnątrz domu.