Bezpieczeństwo w domu jednorodzinnym

Bezpieczeństwo w domu jednorodzinnym

Domy jednorodzinne są szczególnie narażone na włamania, ale tez innego rodzaju nieproszonych gości. Szczególnie jeśli w pobliżu nie ma wielu sąsiadów, a dom stoi na uboczu, warto zadbać o systemy bezpieczeństwa i inne rozwiązania, które zminimalizują ryzyko wtargnięcia intruzów do Twojej posiadłości.

Ogrodzenie i monitoring

Twoja działka powinna być solidnie ogrodzona. Niezależnie od tego, czy wybierzesz drewniany parkan, czy może płot metalowy z podmurówką, upewnij się, że jest na tyle wysoki, by utrudnić nieproszonym gościom wtargnięcie na posesję. W hurtowniach budowlanych znajdziesz wiele gotowych elementów, z których możesz skonstruować estetyczne, pasujące do budynku ogrodzenie.

Niektóre typy płotów wymagają podmurówki. Jeżeli nie wiesz, jak ją wykonać, lepiej poproś o pomoc fachowca. Dzięki temu unikniesz kruszącego się betonu i odpadających cegieł. Taki murowany fundament musi być solidny, aby płot był stabilny i spełniał swoją funkcję.

Jeżeli w domu posiadasz wiele wartościowych przedmiotów, rozważ zamontowanie monitoringu i alarmu. Takie instalacje zapewnią Ci bezpieczeństwo, ale też w razie potrzeby poinformują Cię o zagrożeniu i ułatwią wezwanie pomocy.

Brama wjazdowa

Brama wjazdowa powinna być zamykana tak, aby tylko uprawnione osoby mogły ją otworzyć. Najprostszym rozwiązaniem jest zamek lub kłódka. Jeżeli chcesz zainwestować w bardziej zaawansowane technologicznie rozwiązania, postaw na bramę otwieraną pilotem. Jeżeli działka jest większa, a ogrodzenie nie umożliwia zamontowania bramy. Na wjeździe warto umieścić szlabany. Co prawda nie ochronią przed pieszym intruzem, ale zapewnią, że na twoim terenie nikt nie zrobi sobie darmowego parkingu.

Szlaban powinien być profesjonalny. Te, których głównym elementem była rura aluminiowa, odchodzą do lamusa. Elektronicznie sterowane, wykonane ze sztucznego tworzywa bariery są w tej chwili najlepszym wyborem. Nie stanowią też takiego zagrożenia w razie wypadku, a także nie tamują ruchu w przypadku przyjazdu służb ratunkowych.

Zabezpiecz też siebie

Warto zadbać również o własne bezpieczeństwo już na etapie planowania wykończenia podjazdów, schodów i werandy. Przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych te powierzchnie robią się często śliskie i stwarzają spore zagrożenie. Do wykończenia powinien posłużyć materiał o antypoślizgowych właściwościach. Jest nim na przykład granit płomieniowany.

Na bezpieczeństwo domu składa się wiele czynników. Warto ocenić zagrożenia i wprowadzić niezbędne zabezpieczenia, aby spać spokojnie.